Çocuk Diş Hekimliği ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

0-15 yaş arasındaki bireylerin süt ve daimi dişlerinin gelişimi, bakımı ve tedavisi çocuk diş hekimliğinin ana çalışma alanıdır. Çocuk diş hekimliği hizmetleri;

  • Diş çürüklerini önleyici işlemler,
  • Çürük dişlerin tedavileri,
  • Çürük süt dişlerin tedavi ve restorasyonları,
  • Artık tedavi edilemeyecek durumdaki dişler için diş çekimi,
  • Diş dizisinin düzgün bir şekilde oluşmasının sağlanması,
  • Diş sürmesi ve dişlenmenin takibi,
  • Önceliği koruyucu ve önleyici olan ortodontik tedaviler,
  • Çocukluk döneminde görülen diş eti hastalıklarının tanımlanması ve tedavisi gibi uygulamalar yer almaktadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Çocuğunuz ebeveynlerinin yönlendirmesi sayesinde düzenli diş fırçalama alışkanlığına sahip olabilir. Fakat fırça kıllarının ulaşamadığı derin çukurcuklarda zamanla diş çürükleri meydana gelebilir. Diş fırçalamaya başladıkları süreçte özellikle azı dişlerini düzenli olarak kolayca fırçalayamayan çocuklar için çürük genellikle önce arka dişlerden başlar. İşte bu süt ve daimi azı dişlerin, yüzeylerinde buunan çukurcuklara fissür adı verilir. Çocuklarda görülen tüm çürüklerin yüzde 80-90’ını işte bu fissür çürükleri oluşturmaktadır. Bu dişlerde çürüğün ilerlemesini durdurmak, dişleri çürüğe karşı korumak için fissür örtücü (diş aşısı) kullanılır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Nedir?

Fissür örtücü (diş aşısı), dişlerin fissür bölgelerine uygulanan koruyucu dolgudur. Çürük bir diş yüzeyine uygulanan fissür, diş çürükten arındırılıp temizlendikten sonra uygulanır. Daha çok çocuklarda kullanılan bu yöntem kısa sürede uygulanır.

Ağrısız bir işlem olduğu için minimal düzeyde uyum gerektirir. Bu uygulama dişte lokal anestezi yapılmadan uygulanabilir. Yapıldıktan sonra dişe herhangi bir zararı olmaz. Hastanın dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan bu çukurcukların örtülmesi işlemi, bölgenin kapatılarak uzun süre çürüksüz kalmasını sağlayan çok etkili bir koruyucu uygulamadır.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Faydaları Nelerdir?

Çiğneme yüzeylerinde bulunan derin çukurcukların kapatılmasıyla bakterilerin o bölgeye ulaşımı engellenmiş olur. Bakterilerin artık giremediği bu noktalardaki çürük oluşumu durdurulur. Bu işlem sayesinde tüm çürüklerin yaklaşık %70’ ini oluşturan yüzey çürüklerinden korunmak mümkündür.

Şeffaf veya beyaz renkli akışkan yapıdaki fissür, dişlerde hafif renklenmeler başlandığında yapılabilir. Aksi halde dişte madde kaybı oluşmaya başladıktan sonra artık fayda vermeyecek ve dolgu yapılması gerekecektir. Çocuklarda süt, yetişkinlerin daimi dişlerine uygulanabilmektedir. İşlem sonrasında dişte herhangi bir yükseklik hissi olmayacağından rahatsızlık hissi de vermez. Ayrıca anestezi yapılmadığı için bir uyuşukluk da olmaz.

Fissür Örtücünün (Diş Aşısı) Koruyuculuğu Ne Kadar Sürer? Sürekli Yaptırmalı Mıyım?

Bu işlemi bir kere yaptırmanız yeterli olacaktır. Fakat her altı ayda bir diş hekiminize giderek kontrollerini yaptırmanız gerekir. Elbette zaman içinde aşınma, kırılma ya da düşme yaşanabilir. Fakat çalışmalar fissürlerin en derin yerlerinde kalabildiğini ve yıllarca koruma sağladığını göstermektedir.

Flor Uygulaması

Flor, dişlerin yapısını güçlendirerek dişlerin çürümesini önleyen bir elementtir. İçtiğimiz suda, havada, et, balık, yumurta ve çay gibi gıdalarda bulunan bir element olmakla birlikte dişin çürüğe karşı direncini arttırır. Bu element diş macunlarının içinde de eser miktarda bulunarak, macunların koruyuculuğuna katkı sağlar. Flor uygulaması ise çocuklarda, ergenlerde ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesi, yavaşlatılması ya da tamamen durdurulmasını amaçlar. Bu amaçla dişlerin yüzeyine vernik, jel, solüsyon gibi ajanlar ile uygulanması işlemidir.

Diş minesi, dişi kaplayan bir yapıdadır. Diş minelerinin ilk çıkmaya başladığı zamanlarda tam olgunlaşmadığı için yeni çıkan dişler çürüğe karşı çok daha zayıf ve çürük oluşumuna daha yatkın olurlar. İşte flor bu diş minesini kuvvetlenmesine yardımcıdır. Dişleri asit ataklarına karşı korur. Yeni diş çürüklerinin oluşmasıyla da mücadele verir. Çocuklar için kullanabilecekleri flor tabletleri de mevcuttur. Fakat günümüzde flor uygulaması, florun sistemli bir şekilde ağız yoluyla alınması yerine lokal olarak bir diş hekimi kontrolünde alınmasını daha uygun görür. Profesyonel yüzeysel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilir. Bu aslında koruyucu bir yöntemdir. Diş hekiminiz tarafından flor jeli şeklinde 3-6-12 ay aralıklarla muayenehane ortamında ve tüm dişlerin tüm yüzeylerine uygulanır.

Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş hekimi, flor tedavisini birkaç farklı şekilde uygulayabilir. Florun seyrelmemesi için dişler kurutulur. Daha sonra diş yüzeyine jel, köpük ya da vernik şeklinde uygulanır. Flor dişlerin üzerine direkt olarak fırçayla uygulanabilir. Ya da bir kaşık yardımıyla 1 ile 4 dakika arasında da uygulanabilir.

Flor Uygulaması Ne Zaman, Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Çocuklarda dişlerin gelişme döneminde uygulanır. Flur jel uygulaması çocuğunuzun bulunduğu çürük risk grubuna göre 4 ile 6 ay etkili olabilir. Bu sürelerin sonunda tekrarlanması gerekir. Ancak bu uygulamaların sıklığına ve hangi tür uygulamanın seçileceğine diş hekiminiz çocuğunuza hazırlayacağı özel bir program ile karar vermelidir. Bunun uzun süre kullanılması tavsiye edilmez, zamanla yan etkiler çıkabilir. Tüm bunlara ek olarak flor içeren gargaralar da flor eklentisi yapacaktır. Kliniğimizde uzman doktor eşliğinde siz de flor uygulaması yapabilirsiniz.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.