Diş Eti Tedavileri ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Tedavileri

Çene kemiğini ve dişleri çevreleyerek, dişlerin çene kemiğinin içinde tutunmasına yarayan dokuların tedavileri, diş eti tedavileri (periodontoloji) olarak tanımlanmaktadır. Periodontoloji, diş etinde meydana gelen hastalıkları belirlenmesi, diş eti rahatsızlıklarının tedavisi ve tedavi sonrası kısmıyla ilgilenir. Bu konuda uzmanlığını almış hekimlere de periodontist denilmektedir.

Periodontoloji Neyle İlgilenir?

Dişlerimizi çevreleyen dokular ağız sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu dokular hem sert hem de yumuşak bir yapıdadır. Diş eti hastalıkları her zaman belirti vermediği için hemen fark edilmeyebilir.

Diş eti hastalıkları tehlikeli durumlara yol açabilir. Bazı diş eti rahatsızlıkları ciddi enfeksiyonlara neden olabilir ya da diş kaybı yaşanabilir. Diş eti iltihabı çene kemiklerinin erimesine yol açabilir. Böyle durumları önlemek için diş eti rahatsızlıklarının kontrolü ve erken teşhis oldukça önemlidir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

Diş Eti Hastalıklarının en yaygın belirtisi diş eti kanamalarıdır. Bunun dışında en sık görülen belirtiler diş etinde meydana gelen şişmeler ve kızarmalardır.

Diş etinde çekilmeler ve hassasiyet, diş etinde parlak yüzey, kaşınma, dişlerden kolay bir şekilde ayrılan diş etleri, akıntı, ağızda kötü bir koku ve tat hissi ve dişlerde sallanmalar da diş eti hastalıklarının göstergeleri arasındadır.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti hastalıklarının erken teşhisi daha büyük sağlık sorunları yaşanmaması açısından oldukça önemlidir. En sık kullanılan erken tedavi yöntemleri arasında diş taşı temizliği ve plağın uzaklaştırılması vardır.

Bazı diş eti hastalıkları bu yöntemlerle müdahale edilemeyecek kadar ilerlemiş olabilir. Böyle durumlarda cerrahi periodontal tedavilere başvurulur. Bu tedavilerde daha derin bir diş taşı temizliği yapılır ve düzgün bir kök yüzeyi amaçlanır. Cerrahi tedavi yöntemleri arasında iltihap temizleme üzerine olan subgingival küretaj, diş eti kenarlarına biçim veren, büyümeleri engelleyen gingivektomi ve kemik erimesi gibi vakalarda başvurulan flep operasyonu vardır.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.