Diş İmplantları ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Diş İmplantları

Diş İmplantları

Diş implantları yapay diş kökü olarak bilinir. Çene kemiğine yerleştirilir ve proteze destek sağlar. İmplant, diş köküne yerleştirilen ve uzun süre eksik dişi gidermek için kullanılan yapay diş kökleri olan sabit veya hareketli protezlerden oluşur.

Estetik bir görünüm elde etmeye, çiğneme ve besleme fonksiyonlarını yerine getirmeye yardımcı olur. Dişlerin köklerindeki boşlukları gidermek ve günlük hayatın kolayca akmasını sağlamak için implantlar uygulanmaktadır.

Alt ve üst çenelerde diş yoksa, protezin kullanılamadığı durumlarda veya kemik erimesi meydana geldiğinde, dişlerin tutulmasını sağlamak için implantlar kullanılır. Çiğneme işleminin gerçekleştiği azı dişlerinin kaybı durumunda implant ile köprü oluşturularak arka bölgelerin doldurulması sağlanır.

Dişsiz bölgeye uygulanan implant ile diğer dişlerin dayanıklılığı arttırılır. Dişin bütünlüğünü bozan tek diş kaybı söz konusu olduğunda, diğer dişler üzerinde oynama yapılmadan implant kullanımı ile dişler eski fonksiyonlarını geri kazanır. İmplant tedavisinin avantajı diğer dişlerde operasyon gerektirmemesidir.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplantlar dişlerin estetik görünümünün kazandırılmasında oldukça faydalıdır. Ayrıca eksik diş, implant ile işlevini sürdürebilir. Damağa eklenen yapay diş kökü ile implant uygulaması için çene ve çene kemiğinin belirli bir genişlik ve yükseklikte olması gerekir. İmplantın uygulanacağı alan implant vidasını alacak kadar geniş olmalıdır.

Kaliteli implant uygulamalarında çene kemiğinin sağlığı ve yapısı da oldukça önemlidir. Diş etlerinin implant tedavisi uygulamasını desteklemesi gerekir. Sağlıklı diş etleri ile uygulanan implantlar daha kalıcı ve kusursuzdur. Çenenin kemik yapısı implant tedavisinde uygulanabilirlik açısından oldukça önemlidir. Kemik yapısı implant uygulamasına uygun olmalıdır.

İmplant Nasıl Uygulanır?

İmplant uygulamasında klinik muayene çok önemlidir. En uygun tedavi yöntemi diş hekiminin tavsiyesi ve kişinin onayı ile belirlenir. İmplant uygulaması için herhangi bir yaş sınırlaması olmamakla birlikte kemik gelişiminin tam olarak sağlanamadığı yaş gruplarında uygulaması tercih edilmemektedir. Lokal anestezi ile implant tedavisinin başarısı, sağlıklı bir çene kemiğine ve sağlıklı diş etlerine bağlıdır. İmplant uygulaması ile hastanın eski dişlerinin işlevi yerine getirilir.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.