Diş Protezleri ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Diş Protezleri

Diş Protezleri

Günümüzde doğal diş yapısı bozulan bireylerin, dişlerinin düzeltilmesi kolaylıkla sağlanmaktadır. Diş protezleri sayesinde, farklı sebeplerle kaybedilen veya eksilen dişlerin tamamlanması mümkündür. Uygulanan yapay dişler, diş dokusunun sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca kişilerin estetik görünüm kazanmasına neden olmaktadır. Protezler dişlerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmektedirler.

Diş Protezi Çeşitleri

Diş kayıplarının belli başlı sebepleri arasında, iyi bakılmayan dişler, hastalıktan dolayı kaybedilen dişler ve kazalar sonucu oluşan diş kayıpları yer almaktadır. Sebep ne olursa olsun kaybedilen dişler yerine, farklı çeşitlerde kullanılan protezler bulunmaktadır. Kaybettiğiniz dişleriniz yerine daha estetik ve işlevsel dişler kazanabilirsiniz.

Diş kayıpları estetik bozulmalara, ağızdaki dişlerin olmamasından kaynaklı konuşma bozukluklarına neden olmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı için kullanılan diş protezleri;

  • Tam ve bölümlü hareketli protezler,
  • Metalsiz yapıda porselen ya da metal destekli sabit protezler,
  • Doğal diş kökleri üzerine yapılan (overdenture) protezler,
  • Diş gıcırdatma veya diş sıkma alışkanlığı olan bireylere uygulanan protezler,
  • Yüz ve çenede oluşan sert ve yumuşak doku kayıplarının giderilmesi amacıyla yapılan protezler,
  • Diş çekimi sonrası takılan protezler şeklindedir.

Tam Diş Protezleri

Kemik erimesi, travma, çürük gibi nedenlerle tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda tam diş protezleri kullanılabilir. Hareketli olan bu protezler, alt ve üst çeneye dokudan destek alarak uygulanmaktadır. Total diş protezi de denilen bu çeşit protezler, dudak ve yanak dolgunluğu da sağlamaktadır. Böylece yüzün daha genç görünüm kazanmasına imkân vermektedir.

Tam Diş Protezini Hangi Durumlarda Öneriyoruz?

Total diş protezleri aşağıdaki durumlarda önerilir:

  • Hastanın ağzında hiç dişi olmamalıdır.
  • Hastanın, hazırlanan protezin yapıldığı malzemelere karşı alerjisinin olmaması gerekmektedir.
  • Çene radyolojisine bakarak çenenin protez ölçülerine uygun olmasının teyit edilmesi gereklidir. Böyle bir durumda çene kemiğinde aşırı erime görülmemesi gerekmektedir.

Diş hekimleri tam diş protezleri uygularken hastanın yüz ve çene röntgenini çekerler. Röntgenin ardından protez için hastanın ağzından ölçü alırlar. Alınan ölçüye ve hastanın beklentilerine uygun diş renk tonu ve protez için diş dizimi boyutunu belirler. Bu bilgileri protez laboratuvarına iletir. Hazırlanan protezleri diş hekimi hasta üzerinde dener. Gerekli görülmesi halinde düzenlemeler yapar. Son düzenlemeler bitince protez diş dizimi tamamlanmış olur.

Total diş protezleri hazırlanan hastalar, aynı gün yeni dişlerini konforlu bir şekilde kullanabilirler.

Hassas Bağlantılı Diş Protezleri

Çok sayıda diş eksikliği olanlar için sabit protez mümkün değilse, hassas bağlantılı diş protezleri çözüm yolu olmaktadır. İnsanlar bu çeşit protezlere, çıtçıtlı protezler demektedir. Çıtçıtlı protezlerde bulunan gizli tutucular, dişlerde hazırlanan yuvalara oturtulmaktadır. Gizli tutucular kanca şeklinde değildir. Bu nedenle bu protez, kişilerde daha estetik görünüm sağlamaktadır.

Hassas bağlantılı bu protezleri, hastadan ölçü alarak ve çeşitli provalar yaparak hazırlanır. Bu hazırlık ortalama 5 seans sürmektedir. Yani bu protezlerin son halini bulması için iki hafta yeterli olmaktadır.

Çıtçıtlı diye adlandırılan protezlerde, hassas parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar dişlerde hazırlanan yuvalara oturtulmaktadır. İlk zamanlar kullanıcılar, bu parçaları takıpçıkarırken, çok sıkı bir kalıp hissedecekler. Hassas bağlantılı diş protezleri kullanıldıkça, daha konforlu bir şekilde parça takılıp çıkarılacaktır. Çıtçıtlı diş protezlerinin dilin altından ve damaktan geçen metal kısımları bulunmaktadır. Bu protezi kullananlar zamanla bu parçalara alışmaktadır.

Diş protezleri çeşitlerinden hassas bağlantılı modellerin temizliği akan su altında yapılmalıdır. Bunun yanında sabun ve fırça ile temizlenmelidir. Kullanılacak fırça, diş fırçası olabilir.

Hassas bağlantılı diş protezleri ısırma, kesme, öğütme işlevlerini en iyi şekilde yapabilmenizi sağlamaktadır. Bu protezler siz yemek yerken hareket etmeyecektir. Çünkü yuvalar içine oturan kısımları, protezin yerinden çıkmasını engellemektedir. Zamanla protezin hassas bağlantılarında gevşeklik hissederseniz, lastikleri kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu protezler estetik duruşludur. Çünkü dişlerden destek aldıkları kısım, protez içerisinde olup görülmemektedir.

İşlem Nasıl Yapılır?

Çıtçıtlı protezleri takıp çıkarırken hassas bağlantı kısımlarına zarar vermemek gerekmektedir. Protezi takıp çıkarma işlemi yavaşça ve dikkatli yapılmalıdır. Ağızda protezin tam oturduğundan emin olduktan sonra çene kapatılmalıdır. Çenenizi kapatarak protezi yerleştirmemelisiniz. Böyle bir durumda bağlantı noktaları hasara uğrar. Bu nedenle protezi dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kancalı Diş Protezleri

Sabit protez uygulanamayan kişilere, kancalı diş protezleri uygulanabilir. Bu çeşit proteze, parsiyel diş protezi de denilmektedir. Dişsiz olan bölgenin önündeki doğal dişe, kanca ile bu protez tutturulur. Diş hekimi tarafından alınan ölçü ile protez aşamalarına başlanır. Hazırlanan protez, çeşitli provalar ardından ortalama iki hafta içinde, kullanıma hazır hale gelir.

Parsiyel olarak adlandırılan bu protezler, yapılarında bulunan kancaların dişlerle kurduğu bağlantı ile destek alırlar. İlk kullandığınızda kalıp size sıkı gelebilir. Fakat zaman geçtikçe, kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Sabit protezlerin konforu kadar olmasa da bu protezleri kullanmak yemek yerken size kolaylık sağlayacaktır.

Kancalı diş protezleri, ağız içinde alt ve üst çeneden geçen metal kısımlara sahiptir. Zamanla bu parçalara alışmak mümkün olacaktır. Belirli bir zaman geçtikten sonra protezlere kendi dişleriniz gibi alışacaksınız.

Kancalı olan bu protezlerin temizleyici tabletleri bulunmaktadır. Bir su bardağına tableti atıp karışımı hazırlayın. Daha sonra bu karışımın içerisine protezinizi koyarak temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. İsterseniz bu protezleri kendi özel fırçalarını alarak temizleyebilirsiniz.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.