Kanal Tedavisi ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi (endodonti), hastanın dişinin merkezindeki küçük dokunun, pulpa denilen diş özünün çıkarılması işlemidir. Çıkarılan diş özü hasar görmüş, hastalanmış ya da ölmüş yapıdadır. Diş özü yani pulpa çıkarıldığında, geriye kalan boşluk önce temizlenmektedir. Daha sonra diş formatına getirilerek tekrar doldurulmaktadır. Bu işlemle hastanın kök kanalı kapatılır.

Ağrısız Kanal Tedavisi

Diş kanalınıza yaptığınız bu tedavi sırasında, ağrı olacağını düşünebilirsiniz. Fakat ağrılı bir durum söz konusu değildir. Kanal tedavisi sırasında hissedeceğiniz ağrı çok az olacaktır. Diş hekimi lokal anestezi uyguladığı için ağrı hissiniz en aza indirilecektir. İşlem sırasında hassaslaşmanız çok doğaldır. Bu hassasiyet dişözünün hasar görmesinden de kaynaklanmaktadır.

Kanal tedavisi diş kurtarmanın veya dişte oluşan absenin yok edilmesi için en çok kullanılan yöntemdir. Tedaviden önce dişinizde ciddi şekilde ağrı varsa, tedavi sonrası çok hafif sızılar yaşamanız normal olacaktır. Fakat yine de ağrıdan rahatsızlık duyarsanız, diş hekimimizi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Tedavi işlemleriniz bittikten sonra dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. Dikkat etmeniz gereken hususları sıralayalım:

  • Bazen bu tedavi tek bir seansta bitmemektedir. Böyle bir durumda gelecek seansınıza kadar dişinizi kullanmamaya çalışmalısınız. Ayrıca ağrı oluşmaması için çok sıcak veya çok soğuk gıdaları tüketmemelisiniz.
  • Tedaviden sonra ilk iki saat hiçbir şey yememenizi tavsiye etmekteyiz.
  • Tedaviniz tamamen bitmiş olsa bile birkaç gün çok sıcak veya çok soğuk besinlerden sakınmanız iyi olacaktır.

Eskiden hastalanan ya da zarar gören dişler çekilirdi. Günümüzde kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir. Bu tedavi uygulanırken işlemlerin hızlıca yapılması çok önemlidir. Böylece hastanın en az şekilde süreçten etkilenmesi sağlanır.

Diş merkezinde, ince iplik şeklinde olan pulpa dokusunun hasarının belli başlı sebeplerini;

  • Derinleşen diş çürüğü,
  • Çatlayan dişler,
  • Geçmişte ya da yakın zamanda yüze gelen darbeler sonucu dişlerde olan hasarlar şeklinde sıralayabiliriz.

Diş hekimi pulpa enfeksiyon kaptığında ya da öldüğünde, tedavi edilmesi gerektiğini önemle söylemektedirler. Pulpa tedavi edilmezse diş kökünde, çene kemiğinde abse oluşmaktadır. Bildiğiniz gibi abse kaynaklı ağrılar şiddetli olmaktadır. Bu ağrıların dinmesi için tedavi olmak şarttır.

Kanal Tedavisini Nasıl Yapılır?

Endodonti tedavisi, bir veya birden fazla seans gerektirecek adımlardan oluşmaktadır. Dişte bulunan enfeksiyon çok yayılmışsa, üç seansta tedavi bitirilir.

Diş hekimimiz kök kanallarının şeklini görmek için röntgen çekecektir. Böylece diş çevresindeki kemikte enfeksiyon olup olmadığına da kontrol etmiş olmaktadır. Hekimimiz dişin yanındaki bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanacaktır. Daha sonra, diş hekimimiz, tedavi sırasında dişin etrafını tükürükten uzak tutmak isteyecektir. Bunun için dişin etrafına su geçirmez malzeme yerleştirecektir.

Bir sonraki adımda, dişin içine delik açılacaktır. Çürümüş sinir dokusu, dişözü ve bakteriler dişten uzaklaştırılacaktır. Enfeksiyonu iyice temizlemek için kanal genişletilecektir. Kanal genişletme işlemi ağrısız bir şekilde tamamlanacaktır.Tedavi aynı gün içerisinde bitmezse, dişteki oyuğa yemek artıkları ve tükürük girmesin diye geçici dolgu yapılır.

Tedavinin sonunda, dişte oluşan boşluğu doldurmak için kalıcı dolgu maddesi kullanılır. Bu dolgu, dişte sızıntıyı engelleyecek olup diş yapısına uygun bir maddedir.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.