Kemik Grefti ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Kemik Grefti

Kemik Grefti

Yenilikçi tedavi yöntemlerinden biri olan çene kemiği tozları, implant tedavisine uygun olmayan çene yapıları için kullanılmaktadır.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan ve diş işlevlerini kazandıran implant uygulamaları her yaş grubunda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak çene yapısının implant uygulamasını kaldırabilir vaziyette olması gerekir. Her çene yapısı implant uygulamasını kaldırabilir nitelikte olmayabilir. Çoğu zaman çene kemiğinde erimeler yaşanabilmektedir. Çene kemiğinde dişleri saran alveol kemiğinin asli görevi çiğneme ve öğütme işlevidir. Zamanla ağız içinde oluşan bakteriler ve diş çekilmesinden kaynaklı diş eksikliği ile bu çene kemiği işlevini yitirip tembelleşmekte ve erime göstermektedir.

Çene Kemiği Tozları Neden Yapılır?

Eriyen kemik üzerine yerleştirilen protezler zamanla bollaşmakta ve kendini atmaktadır. Bu sebeple implant ve diş protezi uygulaması için mutlaka çene kemiğinin sağlam ve elverişli olması gerekmektedir. Sağlam olmayan çene kemiği üzerine uygulanan protezden verim alınamaz. Çene kemiği tozları eriyen ve bir daha eski haline gelmeyen çene kemiğini düzeltmek için kullanılarak, çeneyi implant tedavisine hazır hale getirilmesini sağlar.

Hekimler tarafından tespit edilen zayıf çene kemiği yapısını yapay çene tozlarıyla kuvvetlendirmekte ve diş tedavisine o şekilde başlanmaktadır. Sığır ve at kaynaklı elde edilen çene kemiği tozları hayvanların belli bölgedeki yerlerinden elde edilen kemiklerden üretilmektedir. Daha sonra bu kemikler, toz ve tabaka haline getirilmektedir.

Kemik Tozu Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant yerleştirilmesine yeterli olmayan alanlara hekim tarafından bu tozlar enjekte edilmektedir. Ayrıca diş çekimi gerçekleşen tabakaya da gerekli görüldüğünde kemik tozu uygulaması yapılabilmektedir. Aynı şekilde diş iltihaplanması sonucunda diş etlerinde yaşanan sorunlar için çene kemiği tozları kullanılabilmektedir. Daha önce uygulanmış implantların zayıflaması veya etkisini kaybetmesi ile implant köklerine de çene kemiği tozları kullanılabilmektedir.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.