Ortognatik Cerrahi ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi

Çene yapısının bütününde oluşan bozuklukların giderilmesi için ortognatik cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi) uygulanmaktadır. Plastik cerrahı ile birlikte oluşturulan ortognatik cerrahi ameliyatlarında uzman hekimlerin desteğini almak çok önemlidir. Ameliyatların çoğu genel anestezi ile yapılır. Yapılan ameliyatlar ise yüzde iz oluşumuna izin vermez ve dışarıdan ameliyat belli olmaz. Ortognatik cerrahide yapılan uygulamalar en son başvurulan ve başka tedavi alternatifi olmayan durumlarda yapılan tedavi uygulamalarıdır.

Yüzün çene kısmı, eklem bölgesi olmakla birlikte, beslenme, konuşma gibi gündelik hayatta en çok kullandığımız bölgedir. Çene bozuklukları değerlendirilirken baş, yüz, alt çene ve üst çene beraber ele alınır. Çene ameliyatları, çoğunlukla doğuştan gelen kalıtsal çene bozukluklarını düzeltmek için, çene, yüz, diş uyumsuzluğu kaynaklı işlev bozuklarında çenenin işlevlerini yerine getirmesi amaçlanan ameliyatlardır. Çoğu hasta estetik bozukluğundan dolayı da başvurabilmektedir. Daha çok ısırma ve çiğneme durumlarında sıkıntı yaşar hasta.

Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Ortognatik cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi) erken teşhisi sağlayıp tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Bu kapsamda yapılan her ameliyatın erişkin yaş grubuna yapılması gerekmektedir. Çene yapısının tam gelişmesi ve yüz gelişiminin oluşması için ergin yaş beklenilmelidir.

Bu ameliyatlar, dişler için söz konusuysa dişlerin gelişimi 12 yaşına kadar gelişimini tamamlandığı için bu yaş ameliyat yapılmasına uygun bir yaş grubudur. Çene ameliyatı söz konusu ise bu kemik gelişimini tamamlama yaşı olan 18 yaş ameliyat için uygun olmaktadır. Aşırı bir çene gelişim eksikliği varsa hekimlerin gerekli gördüğü takdirde çok tercih edilmese de ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çene eklemlerine acil müdahale edilmesi gereken durumlarda ise yaş aranmaksızın hekim kararı ile tedavi başlanılıp ameliyat edilebilmektedir.

Hangi Durumlarda Ortognatik Cerrahi Uygulanır?

Ortognatik cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi) genellikle son aşama alarak ciddi eklem ve kemik rahatsızlıklarında başvurulan bir cerrahi alanıdır. Ayrıca ani darbeler sonucunda çene eklem ve kemiklerinde oluşan ciddi hasarların tedavisinde ortognatik cerrahi uygulanır.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.