Frenektomi ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Frenektomi

Frenektomi

Frenektomi (Dudak / Dil Bağı Alınması)

Frenulum dokusunun kesilip çıkarılmasına frenektomi (dudak/dil bağı alınması) adı verilir. Frenulum ise yanak, dudak, dil ile diş eti dokusu arasında bulunan yumuşak mukoza dokusudur. Bir insanın ağzında bulunan frenulum sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Bu doku herkeste dilin altında bulunmaktadır. Frenulum, alt ve üst ön dişlerin üstünde ve yanağın arka bölgesinde birden fazla bulunabilir.

Frenektomi İşleminde Ağrısız Tedaviler

Frenulumların yapısı normalden büyük ve kalın olabilmektedir. Bu yapılar dişin kenarına çok yakın bağlanmışsa, diş eti çekilmesine neden olabilirler. Küçük çocuklarda dil altındaki frenulumlar normalden büyük olabilir. Böyle bir durumda çocuklar konuşma problemleri yaşayacaktır.

Ayrıca alt ve üst dişler arasındaki, büyük ve kalın frenulum olması, dişlerin birleşmemesine neden olacaktır. Bu rahatsızlık dişlerin arasında boşluk kalmasına ve estetik açıdan sorunlara yol açacaktır.

Büyük ve kalın frenulumlar, diş eti hastalıklarına neden oluyorsa, o bölgeden uzaklaştırılmalıdırlar. Ayrıca alt ve üst kesici dişlerin arasında yer alan kalın ve büyük frenulumlarda alınmalıdır. Bu frenulumlar alındıktan sonra, kişinin dişlerinin birleşmesi için ek tedavi gerekecektir. Bu nedenle kişiye ortodontik tedavi uygulanmalıdır.

Uzman diş hekimleri kalın ve büyük olan frenulum dokusunu, Frenektomi (dudak/dil bağı alınması) denilen işlem ile dakikalar içerisinde almaktadırlar.

Bazı durumlarda dokunun büyük ve derin olması cerrahi uygulama gerektirmektedir. Böyle bir durumda hastamıza dikiş atılmaktadır. Uzman diş hekimleri lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde işlemi bitirmektedir. Daha sonra hasta düzenli bakım ve ilaç kullanarak iyileşme sürecini rahat geçirmektedir. Bu işlemden sonra iz kalmamaktadır.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.