Inley ve Onley Restorasyonlar ⋆ Önal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ⋆ Antalya

Inley ve Onley Restorasyonlar

Inley ve Onley Restorasyonlar

Inley ve onley diş restorasyonları dolgu gerektirmeyen ve diş yapısı kaplama gerektirmeyecek kadar zarar görmemiş dişlere uygulanan estetik diş uygulamalarından biridir. İnley ve onley diş restorasyonları aralarında ki fark kapsama alanlarıyla ilgilidir. İnley diş restorasyonları diş dolgularına benzemektedir ve çiğneme alanlarının yüzeyine uygulanmaktadır. Onley diş restorasyonları ise daha kapsamlı yüzeylere uygulanabilmektedirler. Inley ve onleyler sağlam ve beyaz bir madde olan seramikten yapılmaktadırlar. Çoğunlukla çürüğü ilerlemiş ve kanal tedavisi görmüş dişler temizliğin ardında kalan yetersiz sağlam diş yüzeyinde uygulanmaktadır.

Dişlerde madde kaybını önlemek için geliştirilmiş diş kaplama yöntemidir. Onleyler daha fazla hasar görmüş dişlerin kaplaması için tercih edilir. Bu malzemeler çiğnemeye oldukça elverişli, sağlamlığı ile bilinen maddelerden oluşturulmaktadır. Bazen diş çürükleri, dişin bir kısmında oluşmakta ve yayılmamış durumdadır. Temizlenmiş diş çürüğünün bulunduğu diş, eskisi gibi sağlam olmamakta ve zayıf düşmektedir. Inley ve onley diş restorasyonları ile bu zayıf düşmüş diş kaplamaları yapılmakta ve diş sağlamlaştırılmaktadır.

Diş zayıflığının oluştuğu alanın büyüklüğüne ve yerine göre iki yöntemden biri tercih edilmektedir. Bu yöntemlerle kapatılan boşluklar diğer dişlere tam temas etmekte ve uyum sağlamaktadır.

Diş Restorasyonları Dolgu Tedavisi

Diş restorasyonları dolgu kaplamaları olarak bilinir. Inley ve onley diş restorasyonları uygulandıkları diş aralıklarını kaplamakla birlikte destek ve sağlamlıkta sağlar. Dişteki hasarın büyüklüğü ve kurtarılabilme durumuna göre uygulanmasının kararı verilmektedir. Diş üzerindeki hasarın yaygınlaşma alanına göre de iki yöntem arasında tercih yapılmaktadır. Hasarın kapsama alanına göre belirlenen bu yöntemlerle diğer dişlerin yapısına en uygun diş kaplamaları yapılmaktadır.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.

BİR RANDEVU PLANLAYIN

Sunduğumuz diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir randevu planlamak için bugün DENTONAL ile iletişime geçin.